Mapa Stránek
Úvodní strana » Okolí » Kunětická hora

Kunětická hora

Na sever od Pardubic se vypíná čedičový kopec s hradem Kunětická hora. První skutečná zmínka o hradu v Husitské kronice Vavřince z Březové se váže k roku 1420. Hrad byl nepochybně od počátku královský a byl od 14.století důležitým opěrným bodem ve východních Čechách. V roce 1491 jej kupuje Vilém z Pernštejna a nastává nejsvětlejší období jeho existence a rozkvětu. Po roce 1560 přechází hrad do majetku královské komory a nastává jeho postupný úpadek. Po vypálení hradu Švédy v roce 1645 se hrad postupně stává zříceninou. Po vzniku Československa je hrad prodán pardubickému muzejnímu spolku. Správcem hradu se po válce stal stát. vstupné 40,- Kč, děti 30,- , prohlídka kaple je možná pouze s průvodcem, jednotné vstupné 10 Kč (děti do 6 let zdarma)


otevřeno duben pouze víkendy a svátky 10-16 hod. květen-srpen denně mimo pondělí 9.30-17.30 září pouze víkendy a svátky 10-16 hod.

Recept na Kunětické preclíčky: Pro vás, kteří chcete vyzkoušet Kunětické preclíčky Magdaleny Dobromily Rettigové tu máme recept: Utři dobře na míse 4 loty /to je 64 gramů/ nového másla, dej do něj tři žloutky, šest lžic sladké smetany, lžíci hustých kvasnic, lžíci tlučeného cukru, zadělej hodně husté těsto z pěkné mouky, dej do něj z půl citrónu pokrájené kůry, trochu květu, nech hodně vypracované těsto skynout. Pak osol, opět vypracuj, na vále moukou posypaném dělej malé preclíčky neb věnečky. Dej na papír máslem pomazaný a na plech, pomaž rozkloktaným vejcetem, nech trochu zkynout a hezky dozlatova upeč. Jsou ku kávě velmi chutné.